SIKÇA SORULAN SORULAR

Hangi teknikle burun ameliyatı olmalıyım?

Estetik burun ameliyatı temel olarak açık ve kapalı yaklaşımla yapılmaktadır. Ancak bu yaklaşımlar tanımlanan pek çok farklı teknikle uygulanmaktadır. Bu da pek çok farklı isimlendirilme yapılması ile sonuçlanmıştır. Bu durum da hastalar açısından kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Her tekniğin kendine göre artıları ve eksileri olduğundan önemli olan kişinin burun ve yüz yapısına uygun tekniği seçmektir. Bu nedenle seçeceğim tekniğe hastalarımla birlikte karar veriyorum.

Burun estetiği sınrası şişlik ve morluk ne zaman geçer?

Kişiden kişiye küçük farklılıklar olsa da rinoplasti sonrası göz etrafı morluk ve yüzünüzdeki şişlik 1 hafta sonunda geçmiş olacaktır.

Burun estetiği sonrası işime ne zaman dönebilirim?

Masa başı ofis işlerinize 7-10 günde dönebilirsiniz. Fiziksel aktifite gerektiren işlere ise 2 hafta ve sonrasında dönmeniz mümkün.

Burun estetiğinde yaş sınırı nedir?

Kişinin yüz gelişimine göre 18 yaş öncesi burun estetiği ameliyatı uygulanabilir. Kişisel önerim ise kadınlarda 16, erkeklerde ise 17 yaşın tamamlanması uygundur. Üst yaş sınırı olmamakla birlikte 50 yaşından önce planlanmasının uygun olacağı görüşündeyim.

Burun Estetiği Fiyatı nedir?

Burun estetiği fiyatı ameliyatı uygulayan hekim ve ameliyatın yapılacağı hastaneye göre değişkenlik göstermektedir. Hekimin deneyimi yanında mevcut burun yapısı, yapılacak işlemlerin kapsamı ve kullanılan teknolojik ekipmanlar da belirleyici olmaktadır. Burun estetiği fiyatı yapılacak görüşme ve muayene sonucunda netleşir; ancak kliniğimizi arayarak ön bilgi alabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası ne zaman spor yapabilirim? 

Hafif egzersizlere 7-10 gün sonra başlayabilirsiniz. Ağır sayılabilecek spor faaliyetlerine ise 1 ay sonra dönebilirsiniz.

 

Burun estetiği sonrası ne zaman gözlük kullanabilirim?

Burun sırtının ve kemik yapının iyileşme döneminde süreci olumsuz etkileyeceğinden 6-8 hafta gözlük kullanımı uygun değildir. Ancak ihtiyaç halinde hafif gözlükler kısa sürelerle kullanılabilir.

 

Burun estetiği sonrası burun ucu düşer mi?

Burun ucunun desteklenmesi bu ameliyatın önemli aşamalarından biridir. Başarılı bir ameliyatın iyileşme sürecinin sonunda burun ucu 2 mm kadar inebilir, o nedenle burun ucu kalkıklığının seviyesi bu durum göz önüne alınarak belirlenmelidir.

 

Burun estetiği sonrası iyileşme ne zaman tamamlanır?

İlk hafta göz altı şişlik ve morluklar geçecektir. Burnun ödemli hali yaklaşık 1 ayda geriler. 1 aydan sonra sizi yeni tanıyan biri ameliyat olduğunuzu genelde farketmeyecektir. 3-6 ay arasında ise şişlikler büyük oranda geçmiş olur. Kişiden kişiye değişse de ortalama 1 yıl sonra burun son şeklini almış olacaktır.

 

Burun estetiği sonrası ne zaman seyahat edebilirim?

Ameliyattan 1 gün sonra uzun olmamak kaydı ile kara yolculuğuna çıkabilirsiniz. Burun içi silikonlar alındıktan sonra da uçak yolculuğu mümkün olabilir (en erken 2-3 gün sonra).

 

Yurtdışından ya da farklı illerden gelen hastalar ne kadar süre ayırmalılar? 

1 hafta ilk kontrollerin tamamlanması ve geri dönüş seyahatine hazır olmak için yeterlidir.

 

Burun estetiği ne kadar sürer?

Rinoplasti ortalama 2,5 saat süren bir ameliyattır. Süre burun yapısına göre değişkenlik gösterir.

 

Burun estetiği sonrası ağrı olur mu?

Estetik burun ameliyatı sonrası belirgin bir ağrı beklemiyoruz. 1-2 gün basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrı/sızı olabilecektir.